Vědomé nebo intuitivní stravování?

Pojmy jako vědomé nebo intuitivní stravování v dnešní době nejsou neznámé. Je to ale to samé? Pojďme se podívat, co se pod těmito názvy skrývá:

Jedná se o 2 různé způsoby stravování. Vědomé (VS) a intuitivní stravování (IS) totiž není úplně totéž.

Zakladatelkami intuitivního stravování jsou Evelyn Tribole a Elyse Resch, které vycházely z předpokladu, že každý člověk je sám sobě tím nejlepším nutričním terapeutem/výživovým poradcem a nejlépe si dokáže určit, co by měl jíst a proč by to měl jíst.

IS je cestou, kterou musíte projít a je návratem k přirozenosti. Jedná se tedy o stravu bez výživových specialistů, výzkumů, doporučení nebo diet.

Ve své podstatě se jedná metodu stravování, která by nám měla být nejvíce přirozená. Jíte, když máte hlad. Jíte, na co máte chuť. Bez ohledu na složení či kvalitu. Nadměrně o jídle nepřemýšlíte.

Vzhledem k nastavení společnosti a našich jídelních zvyků, se zde můžeme bavit o pozitivech, ale také o negativech tohoto způsobu stravování.

Pozitiva a negativa IS:

+ Psychická pohoda.

+ Nižší výskyt narušených stravovacích návyků.

+ Zlepšení vnímání sama sebe.

+ Budování pozitivního vztahu k jídlu.

+ Zlepšování sebevědomí.

– Snížený nebo nadměrný energetický příjem.

– Není vhodný pro všechny a může pro každého znamenat něco jiného.

– Ze začátku vysoké riziko nárůstu váhy.

Proč zde tyto rizika jsou? Jíte vše, na co máte chuť. Bez ohledu na čas a složení potravy. Pokud si budete dávat ve 22 hodin slané chipsy a kolu, je to něco, co vaše tělo opravdu chce? Ve skutečnosti nevnímáte skutečné potřeby vašeho těla, neslyšíte vaši intuici a řídíte se podle chutí, které jsou upravené dle spotřebního koše. Aby tedy tento způsob stravování byl právě pro vás úspěšný, je zde několik předpokladů:

– znalost výživy

– konzumace kvalitních potravin

– hledání levelu sytosti

– být na přechod na IS připraven (psychicky, hormonálně…)

– přecházet postupně

Vědomé stravování je tomu intuitivnímu velice podobné, ale používá princip všímavosti k tomu, aby byl člověk plně pozorný a vnímal fyzické podněty při jídle. Opět se nejedná o dietu, ale o praxi, která vám pomůže zpomalit a plně si uvědomit, co jíte a zda máte nebo nemáte hlad. VS tedy vzniklo z techniky všímavosti (tzv. mindfullness), kdy je člověk schopný se zastavit a vnímat TADY a TEĎ. U této techniky bylo prokázáno, že podporuje přirozené hubnutí, snižuje záchvatovité jedení a pomáhá vám cítit se lépe.

Benefity VS:

– snižování četnosti nárazovitého a emočního jedení

– při dlouhodobém praktikování přijde hubnutí

– odstranění únavy po jídle

– zlepšení nálady a spánku

– tento přístup má přesah do všech oblastí života

A jaký přístup je pro vás přijatelný nebo zajímavý? Setkali jste se již s nimi?

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů